Jaké kontakty by neměly ve školách chybět?

Mgr. Sylva Vojtíšková
Mgr. Sylva Vojtíšková

Zdá se vám, že vám problémy ve škole už přerůstají přes hlavu?  Že by se vám hodila pomoc?

Ve škole se můžete setkat s různými problémy. Ať už jako rodič nebo jako učitel. Když se dostanete do nelehké situace, nebojte se říci o pomoc. Nevíte ale, kde a koho požádat o pomoc? Na které organizace se můžete obracet v případě, že řešíte nějakou závažnou situaci (od rodinných problémů přes závislosti až po školní neúspěšnost)? To se dozvíte ve webináři Jak si správně vytvořit itinerář kontaktů?, který se uskuteční 5. března 2020, povede jej psycholožka Mgr. Miloslava Dočkalová.

S jakými problémy se ve své praxi setkávám nejčastěji?

 Nejčastější problémem může být (a dozajista je) nízká informovanost rodičů (a někdy i učitelů) o možnostech spolupráce s dalšími institucemi. Rodiče často neví, že se mohou sami v případě problému obrátit i na jiné organizace, než jen na školu (například na pedagogicko-psychologickou poradnu či jiné specializované pracoviště), problémy tak často neřeší. To ovšem pochopitelně souvisí s mnoha dalšími faktory-typ a úroveň školy, otevřenost pedagogů i rodičů, schopnost komunikace apod.

 

Kdo ve škole mi s mým problémem může pomoci? Na koho se mohu obrátit jako rodič / jako učitel?

Ve škole je možné se obrátit zpravidla hned na několik osob, s ohledem na povahu řešeného problému. S organizačními potížemi může pomoci kancelář, třídní učitel či ředitel, s problémy sociálního typu je vhodné se obrátit na výchovného poradce či školního psychologa. K dispozici je zpravidla také metodik prevence, sociální pedagog či asistent pedagoga.

 

Pomoc lze hledat uvnitř i vně školy, a to jak pro rodiče, tak přímo pro zaměstnance školy. Jak již bylo zmíněno, pomocná osoba se bude lišit dle typu problému. Pokud škola sama nedisponuje sítí kontaktů, je možné samostatně vyhledat a oslovit lokální pracoviště zabývající se konkrétní problematikou.

 

Pokud vás téma zaujalo nebo aktuálně řešíte ve škole nějaký problém? Pak se přihlaste se na náš webinář. 

Komentáře

Vložit komentář

Jsme plátci DPH.

V lavici s.r.o., Všechna práva vyhrazena, Obchodní podmínky, GDPR, Ceník